Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Samorządowcy, strażacy, harcerze i mieszkańcy Sieniawszczyzny uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Samorządowcy, strażacy, harcerze i mieszkańcy Sieniawszczyzny uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja obchodzimy najmłodsze święto narodowe - Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji na sieniawskim rynku odbyły się jego symboliczne obchody. W południe, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego uroczyście wciągnięta została na maszt flaga Polski.

W uroczystości udział wzięli burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Adam Woś, przewodnicząca Rady Miejskiej w Sieniawie Danuta Król, zastępca burmistrza Janusz Świt, radny Rady Powiatu Przeworskiego Jerzy Mazur, sekretarz MiG Sieniawa Barbara Matyja, dyrektor CKSiR „Sokół” w Sieniawie Piotr Majcher, strażacy i poczty flagowe OSP z terenu gminy na czele z komendantem miejsko-gminnym ZOSP RP dh Erykiem Ceglakiem, delegacja harcerzy z 4. DH „Sokoły” z Sieniawy i mieszkańcy gminy.

To była piękna, uroczysta chwila! Barwy narodowe to powód do dumy nie tylko w święta, ale na co dzień, co podkreślił w przemówieniu burmistrz Adam Woś, dziękując jednocześnie wszystkim za przybycie.

Po uroczystościach na rynku strażacy złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem św. Floriana z okazji przypadającego 4 maja święta strażaków. Gminne obchody odbędą się za tydzień, 9 maja 2021 r. w Czercach.

***

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni stuleci i mają pochodzenie heraldyczne - wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel i czerwień uznano za narodowe barwy narodowe na długo przed oficjalnym ustanowieniem polskiej flagi, które miało miejsce w 1919 r.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć