Mało kto wie, że właśnie w Sieniawie w krypcie znajdującej się w południowej części kościoła parafialnego spoczywają prochy 22 członków jednego z najwybitniejszych rodów dawnej Rzeczypospolitej - książąt Czartoryskich.
Sieniawa należy do tych niewielu miejsc w Polsce, w których znajdują się rodowe krypty. Inne miejscowości posiadające grobowce znakomitych rodzin polskich, to m. in. Nieborów z kryptą Radziwiłłów, Łańcut, gdzie spoczywają Potoccy, Zamość - tam z kolei leżą przodkowie Zamoyskich, a w Kórniku Działyńskich.
Inicjatorem utworzenia rodowej krypty w Sieniawie był książę Władysław Czartoryski. On to w II połowie XIX w. (prwdopodobnie w latach sześćdziesiątych) sprowadził trumny swoich przodków, m. in. trumnę swojej babki - Izabelli z pobliskich Mosczan, a także trumnę swojego ojca - Adama Jerzego z Paryża, a następnie złożył je w podziemiach kościoła parafialnego. Wkrótce do rodzinnej tradycji przeszło chowanie zmarłych Czartoryskich w sieniawskim grobowcu. Choć umierali w wielu różnych miejscach, ich zwłoki sprowadzano do Sieniawy.
Pogrzeb księcia Adama Ludwika Czartoryskiego pamiętają jeszcze najstarsi Sieniawianie. Książę zmarł w Warszawie, jednak najważniejsze uroczystości pogrzebowe odbyły się w Sieniawie. Na pogrzebie tym była obecna prawie cała arystokracja Polski i połowy Europy. Tak dużą liczbę automobili i ówczesnych eleganckich limuzyn Sieniawa z pewnością niepredko będzie ogladać.
Syn Adama Ludwika, książę ordynat Augustyn Czartoryski, w 1939 roku, uciekając przed Sowietami, wyjechał do Hiszpanii. Tam też w 1947 roku zmarł. Jego zwłoki spoczywają w Sewilli.
W II połowie XIX wieku żył August Czartoryski, który był salezjaninem. Umarł we Włoszech, skąd sprowadzono jego trumnę i złożono ją w sieniawskiej krypcie. Tymczasem w 1968 roku księża Salezjanie z Przemyśla w raczej sensacyjnych okolicznościach przewieźli prochy Augusta do swojego kościoła na Zasaniu. Tam spoczywają do dzisiaj.
W roku 1989 Adam Zamoyski - syn hr. Elżbiety z Czartoryskich Zamoyskiej, wybitny pisarz i hstoryk emigracyjny, odnowił na własny koszt wnętrze znajdującej się we wręcz beznadziejnym stanie krypty. W sześćdziesiątych latach wstawiano do niej piec centralnego ogrzewania i urządzano skład węgla. Łatwo więc sobie wyobrazić, jak to wszystko wyglądało. Najbardziej ucierpiały wtedy niezwykłe wieńce sieniawskie. Poremoncie krypty trumny leżały w poziomych niszach w czterech kątach pomieszczenie.
Adam Zamoyski sprowadził prochy swojej matki do Sieniawy w marcu 1990 roku. W ten sposób zadośuczynił jej życzeniu, by mogła spoczywać u boku ojca - Adama Ludwika. Hr. Elżbieta z Czartoryskich Zamoyska, żona Stefana Zamoyskiego (wybitnej postaci polskiej emigracji wojennej), zmarła w Genewie i stamtąd właśnie przywiózł jej zwłoki syn Adam.
Mniej więcej w tym samym czasie złożono w sieniawskiej kryocie szczątki najmłodszego syna Adama Ludwika, który zginął w Powstaniu Warszawskim, mając 21 lat.
Dzisiaj 22 trumny z prochami członków rodu Czartoryskich eksponowane są na okazałych dębowych postumentach, po jedenaście z każdej strony. Wszystkie są zidentyfikowane i podpisane. Wizerunki osób spoczywających w krypcie znajdują się na drzewie genealogicznym zawiszonym i powszechnie dostepnym w podziemiu. Pomieszczenie krypty, białe bez żadnych zdobień architektonicznych, posiada łukowe sklepienie. Podłoga jest z piaskowca, natomiast schody prowadzące do grobowca z marmuru. Na głównej osi, w północnej części mieści się skromny, drewniany ołtarz z końca XIX wieku, który wieńczy okazały krzyż.